Maszyn do cięcia strumieniem wody z dodatkiem materiału ściernego [zwanych niekiedy z angielska abradżetami] używa się w przemyśle od roku 1982. Pierwowzory takich maszyn, wykorzystujących do cięcia strumień wody, są w użyciu od 1970 roku.
Abradżety stosuje się w przemyśle samochodowym, lotniczym i kosmicznym, a także w budownictwie i innych branżach, do wytwarzania precyzyjnych części z materiałów trudnych do obróbki. Maszyna ta zwiększa ciśnienie wody aż do 50 tys. funtów na cal kwadratowy [345tys. kilopaskali, kPa], a następnie wypycha ją przez małą szafirową kryzę z szybkością 2500 stóp (760m) na sekundę, czyli w przybliżeniu ponad dwa razy szybciej niż prędkość dźwięku.
Jako materiał ścierny używany jest garnet – piasek granatu, który wciągany jest do szybkiego strumienia wody i mieszany z nią w długiej ceramicznej rurce miksującej. Strumień wody nasyconej ścierniwem wylatuje z rurki z szybkością 1000 stóp (305m) na sekundę. Jest on kierowany na materiał, który ma być obrabiany. Strumień przeciąga ścierniwo przez materiał po krzywoliniowej ścieżce, a powstające siły odśrodkowe pchają cząsteczki do obrabianego przedmiotu. Proces cięcia strumieniem wody z dodatkiem materiału ściernego jest procesem szlifowania, ale zamiast litej tarczy szlifierskiej to woda jest nośnikiem siły i ruchu w tym działaniu.
Dlaczego nie każdy używa abradżetów?
Skoro obróbka abradżetami ma tak wiele widocznych zalet, dlaczego nie wszyscy jej używają?
Odpowiedź leży nie w procesie cięcia strumieniem z materiałem ściernym, ale w kontrolowaniu tego procesu. Do tej pory użycie abradżetów wymagało połączenia skomplikowanych umiejętności programowania oraz doświadczonych operatorów.
Szybkość liniowa dyszy maszyny tnącej strumieniem musi być zmieniana w zależności od zmian w kształcie części. Nagłe zmiany w szybkości lub nadmierna prędkość mogą spowodować kiepską jakość obróbki.
W przeszłości używanie obróbki strumieniem materiału ściernego wymagało ręcznej rozbudowy programu, by kontrolować prędkości wzdłuż ścieżki narzędzia.
Jednakże nawet najlepszy program również wymagał doświadczonych operatorów takich maszyn, by kontrolować szybkość abradżeta. Gdy strumień materiału ściernego posuwał się wzdłuż ścieżki, operator dostosowywał prędkość dyszy abradżeta, po to by zoptymalizować proces obróbczy.
Gdy szybkość była zbyt duża cierpiała na tym jakość brzegów oraz dokładność. Gdy była zbyt mała, traciło się dokładność oraz czas. Gdy dysza abradżeta przechodziła przez narożnik zbyt prędko, mogło to spowodować jego złe ukształtowanie lub niedocięcie.
W rezultacie maszyny do cięcia strumieniem materiału ściernego były zarezerwowane dla produkcji masowej o niskiej tolerancji, kiedy tworzono setki części przy pomocy dobrze sprawdzonego programu – lub do materiałów, których nie można było obrobić w inny sposób. Było to zanim „abradżety” OMAX-a uprościły ten proces i uczyniły całą potęgę możliwości obróbki strumieniem materiału ściernego dostępną w prostej do obsługi maszynie.
Zalety OMAX-a
System JetMachining® OMAX-a upraszcza obróbkę strumieniem materiału ściernego i dostarcza prostego w obsłudze narzędzia w miejscu pracy. Sercem OMAX-a jest urządzenie sterujące (controller) oraz program, które to elementy całkowicie kontrolują działanie strumienia materiału ściernego.
Niektóre spośród zalet OMAX-a
-
Łatwe w użyciu oprogramowanie
Oprogramowanie firmy OMAX jest proste i łatwe w użyciu. Do każdej funkcji są przyciski, a dostępna przez internet pomoc dostarcza zrozumiałych wyjaśnień. Pliki DXF tworzone w innych programach CAD, mogą być importowane i edytowane.
-
Pełna kontrola poprzez program
OMAX jest całkowicie kontrolowany poprzez oprogramowanie wprowadzone do standardowego komputera osobistego. Pompa wodna oraz ruchy głowicy skrawającej są pod kontrolą programu, eliminując tym samym potrzebę interwencji operatora.
-
Zasada najpierw wylicz, potem obrabiaj
Zanim zrobione jest cięcie, cała ścieżka , po której ma przejść dysza abradżeta, a także prędkość poruszania się tej dyszy, są starannie wyliczone – przy wzięciu pod uwagę materiału, który ma być obrabiany oraz kształtu części – z rozdzielczością 2000 punktów na długości jednego cala, czyli 800 punktów na centymetr. Pozwala to na precyzyjne kontrolowanie dyszy abradżeta, by cięcie było gładkie i równe
-
Szybkie przechodzenie przez cały cykl
System obróbczy materiałem ściernym OMAX-a daje możliwość szybkiego dojścia od rysunku do gotowej części. OMAX w sposób ekonomiczny pozwala tworzyć serie produkcyjne, składające się nawet tylko z jednego elementu.
-
Precyzyjna obróbka
Przy odpowiednim nastawieniu narzędzi OMAX może trzymać wymiary z dokładnością większą niż ± 0,005 cala (tj. ± 0,1 mm).
Przekrój dyszy do cięcia wodą z dodatkiem materiału ściernego